A Gaia Alapítvány maroknyi alapítója 1990-ben egyedülálló dologba kezdett: megszervezni egy olyan települést, amely létezésével a lehető legkisebb kárt okozza a természetben, és közben kényelmes, igényes és izgalmas életet tesz lehetővé lakói számára, akik nem szakadnak el sem a természeti környezettől, sem a társadalomtól, amelyben élnek.
Elhatározták tehát, hogy az árral szemben úszva, a pénz és növekedés alapú társadalommal ellentétben egy fenntartható, a természettel jobban együttműködő rendszert hoznak létre. Ahogy ők mondták: „a magunk, és embertársaink számára létrehozunk egy olyan életteret, ahol a lehető legteljesebben ki-ki betöltheti küldetését, amiért erre a Föld nevezetű gyönyörű planétára született.”
Hosszú beszélgetések után elkezdtek érte – szó szerint – a semmiből kiindulva tevékenykedni. Először is olyat, mely alapszükségleteiket, a vegyszermentes élelmiszert és a meleg otthont is biztosítja. Így formálódott 1992 óta Galgafarm, melyben a mezőgazdasági tevékenység azóta is folyik, majd 1997-ben megnyílt az Oktatóközpont, mely vendégül látta/látja a tapasztalatokra kíváncsi hazai és külföldi civil szervezetek képviselőit, vagy bárkit aki többet szeretne megtudni a közösségi célú és közérdekű tevékenységekről, melyek emberközpontú lakó- és munkaközösség létrehozására irányulnak.
A Gaia Alapítvány számos hazai és nemzetközi fenntarthatósgi, vidékfejlesztési kutatási projekt tagjaként szerzett tapasztalatokat, melyeket szívesen oszt meg hazai célcsoportokkal kiadványok, előadások formájában.
A fenntartható településmodell egyes elemei mára már olyan mértékben megvalósultak és a gyakorlatban működnek, hogy bizonyos ráfordítással alkalmasak arra, hogy hiteles példa értékkel bírjanak.
Lépj velünk kapcsolatba:
- Cím: 2193 Galgahévíz, Fő út 83.
- Adószám: 19636656213
- Nyilvántartási szám: 01 01 0000775
- Igazgató: Varga Eszter
- Telefon: +36 70 453 6472
- E-mail: gaia@gaiaalapitvany.hu
Galgahévíz ökofalu
Hagyományos értelemben még nem beszélhetünk faluról, számos funkció nincs meg, ami egy önálló településhez kellene, közigazgatásilag Galgahévízhez tartozik. Külterületi belterület.
A GAIA Alapítvány végzi az infrastrukturális, adminisztratív és jogi háttér biztosítását önkéntes munkatársaival.
Az ökofalu területe 8 hektár magánterületet (tulajdonosa az alapítvány), melyet kb. 50 hektár ökológiai művelésű magán mezőgazdasági terület, majd erdő, mező és tó határol. Jelenleg néhány telken van építmény és 14 ingatlan lakott, ami mintegy 24 felnőtt és 3 gyerek lakost jelent. Van eladó és kiadó ház, lakás is.
A fluktuáció nem túl nagy, akik egyszer megtelepedtek, általában maradnak. Inkább az újonnan jövők számára szokott túl nagy lenni a kihívás. Még kb.15 telekre lehet építkezni, így várhatóan legfeljebb 30 család fog itt élni.
Célunk, hogy a betelepülés ismét meginduljon, és akik itt letelepszenek, rendelkezzenek egy közös érdekérvényesítő szervezettel mind az Alapítvány, mind az önkormányzat, mind pedig a külső hatóságok felé, mindezt a jelenleg itt élőkkel egyetértésben megvalósítva.
A rendezési terv 2003-ban készült, és azóta is ez a falu fejlesztési lehetőségeinek alapja. Cél a modern technológia ötvözése a leghagyományosabb életmóddal. Ebben a törekvésben a helyi építési szabályzat van segítségünkre és az Aszódi Járási Hivatal, valamint Galgahévíz jegyzője ügyel a pontos értelmezésre.
A falu jelenleg csak személyautóval közelíthető meg egy 3 km hosszú, kőszórásos magánúton. Az esetleges jelentkezőknek mindenképpen át kell gondolniuk, miből kívánnak megélni és megvan-e a fedezete az építkezésnek. A megalapozatlan letelepedési terveket félbehagyott, elhagyott, csak hétvégén használt házak jelzik. Az építkezés itt sem kerül kevesebbe, mint máshol. A vályogból, szalmából építkezéssel csak a falakon lehet takarékoskodni, minden egyéb épp annyiba kerül, mint bármely másik építkezésen. A közművek még többe is kerülhetnek. Egy gyökértéri szennyvíztisztító például drágább lehet, mint más településen a rácsatlakozás a szennyvíz hálózatra.
A jelentkezők szabadon választhatnak az alapítvány telkeiből. A telkek művelési ága művelés alól kivont, belterületi ingatlan. Itt gyakorlatilag minden beruházás „zöldmezős”: kútról, szennyvíztisztítóról, áramellátásról (vezetékes, vagy sziget üzemű) kell gondoskodni. A megvásárolt, kész ingatlan korlátozás nélkül forgalomképes. Néhány telek magánszemélyektől eladó.
A település kezdemény a “civilizációtól” távol (3 km földúton az első buszmegálló), gyakorlatilag az erdő mellett helyezkedik el, a hagyományos alkalmazotti jogviszony viszonylag keveseknek kínál megoldást a megélhetésre. Az önellátás szép idea de nem elsődleges szempont ebben a faluban Lehetőség van kisállat tartásra, kis kert, gyümölcsös telepítésére a falu területén, de ez nem kínál megfelelő megélhetést még őstermelőként sem.
Ettől függetlenül persze lehetnek kisvállalkozások melyek működhetnek, eddig ez azonban itt nem volt jellemző.
Legfontosabb helyi lehetőségként az otthonról végezhető munkák a legrentábilisabbak.
Építéstechnológiában sikerült a legegyértelműbb eredményeket elérni. Az ökofaluban minden ház természetes anyagból épült, ráadásul a legtöbbjük abból, amit hagyományosan is használtak a környéken: vályog, szalma.
Minden ingatlanban egyedi fafűtés (cserépkályha, egyedi kályhás, kombinált csikótűzhely, stb. változatokban) valósult meg. A szennyvíz kezelés minden háztartásban közműpótló kisberendezéssel történik, majd a szürkevíz nádgyökérzónás tavunkba kerül. A háztartásban, kertben keletkezett legtöbb szerves anyag pedig komposztálódik. Szemétszállításra nagyon ritkán van szükség, de azt mindenki egyedileg oldja meg a szomszédos település hulladéklerakójával.
A kommunikáció mindig is központi kérdés volt egy ilyen elzárt helyen. A mobiltelefonok a már egész jól működnek, de pusz mobil erősítő antennával a mobil internet szolgáltatás bizonyult a legjobbnak mellyel a távmunka végzése, streamelés is lehetséges.
.
A Galgahévízi Ökofalu néhány lakója próbálunk egy olyan, valódi közösséget létrehozni, amelynek tagjai kiutat keresnek a jelenlegi ökológiai válságból, készek közösségben gondolkodni, közös beszélgetéseket, programokat szervezve gyarapítani az itt lakók / csatlakozók tudását, egy egyszerűen zöldebb jövőért.
Törekvéseninknek jelenleg a Macikávé Bisztró és közösségi tér, ad otthont.
Kövess minket, kapcsolódj be, gyere el valamelyik eseményünkre!
- Vasárnapi Maci Piac (kéthetente)
- Újrahasznosítással foglalkozó rendezvényeink: ruhacsere, bolhapiac, játékvásár sőt, van már nekünk egy Hacuka Közösségi ruhaboltunk mely állandóan nyitva van.
- Ökokör – Mind máshol tartunk háztartásunk zöldítésében, és sokat segít, ha érezzük, hogy nem egyedül csináljuk. Az ÖkoKör egy zöldülő csapat inspiráló találkozásainak sorozata.
- Kosár közösség (hamarosan)
- Könyvklub
Nagyon fontosnak tartjuk az ismeretterjesztést, közös tanulást, termelői és fogyasztói szemléletformálást. A témáink lehetnek a környezetkímélő mezőgazdasági gyakorlat ismertetésétől kezdve a főzőtanfolyamokon át a környezetbarát háztartás vezetéséig, minden.
Keress meg minket, ha van egy saját program ötleted és Budapest környéki helyszínt keresel hozzá, beszéljünk róla, indítsuk be!
Elérhetőségeink:
Varga Eszter
+36 70 453 6472
Macikávé Bisztró Közösségi Tér & Gaia Panzió*** & Maci sóbarlangja & Hacuka – Közösségi Ruhabolt & Galgahévízi Ökofalu & GAIA Alapítvány